Święta Rita we Włosani | Włosań, Gmina Mogilany Galeria Fotorelacje
pokaż animację
ukryj animację

Fotorelacje

2017 - Spotkanie u św. Rity
2017 - Spotkanie u św. Rity

Spotkanie u św. Rity w 11. rocznicę poświęcenia Kapliczki - Włosań, 20 maja 2017 r., fot. Paulina Pulchny, UG Mogilany

Zdjęcia:21

2017 - Noworoczne Kolędowanie i dzielenie się opłatkiem
2017 - Noworoczne Kolędowanie i dzielenie się opłatkiem

Noworoczne Kolędowanie i dzielenie się opłatkiem - Włosań, dn. 6.01.2017, fot. Danuta Suder, Paulina Pulchny

Zdjęcia:28

2016 - Spotkanie Integracyjne
2016 - Spotkanie Integracyjne

Spotkanie Integracyjne czcicieli św. Rity na posesji Państwa Losterów - Włosań, dn. 4.06.2017, fot. Grzegorz Nędza

Zdjęcia:2

2016 - Dziesięciolecie poświęcenia
2016 - Dziesięciolecie poświęcenia

Uroczystości 10. rocznicy poświęcenia Kapliczki św. Rity we Włosani - Włosań, dn. 4.06.2016, fot. Grzegorz Nędza, Barbara Ciryt, Antonina Loster

Zdjęcia:43

Kolędowanie i dzielenie się opłatkiem przy kapliczce św. Rity_2016
Kolędowanie i dzielenie się opłatkiem przy kapliczce św. Rity_2016

W popularnej kolędzie śpiewamy „Mędrcy świata monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie?”, natomiast mieszkańcy Włosani oraz sąsiedzi (bliżsi i dalsi) rozpoczynają nowy rok od Noworocznego Kolędowania przy kapliczce św. Rity. To miejsce kultu orędowniczki spraw trudnych i beznadziejnych gromadzi w Święto Objawienia Pańskiego (zw. Trzech Króli, 6 stycznia) mieszkańców całej Gminy Mogilany oraz sąsiednich Świątnik Górnych, Myślenic czy Krakowa. Spotkania przy kapliczce wpisały się już na stałe w harmonogram wydarzeń w naszej gminie. - Dziękujemy wszystkim za przybycie i cieszymy się ze wsparcia ludzi dobrej woli zaangażowanych w te wydarzenia – mówią Antonina i Jerzy Losterowie – fundatorzy kapliczki. Atmosfera szacunku, zaufania i współpracy towarzyszy temu miejscu od lat (już w maju odbędą się obchody 10-lecia poświęcenia kapliczki św. Rity we Włosani). Wzajemna życzliwość była słyszalna także w życzeniach, które padały podczas łamania się opłatkiem pod koniec kolędowania. Dzięki akompaniamentowi akordeonu Piotra Piotrowskiego - Wójta Gminy Mogilany dźwięki kolęd i pastorałek rozbrzmiewały po całym wzniesieniu. Również pogoda okazała się łaskawa – w ten dzień mróz nie był aż tak duży. Po spotkaniu na zebranych czekał bigos i gorąca herbata. red.tekstu: Grzegorz Nędza; zdjęcia:D.Suder, G.Nędza, M.Surówka

Zdjęcia:68

2015.05.30 / 9 Rocznica poświęcenia kapliczki św. Rity / MSZA ŚWIĘTA / godź. 17.00/
2015.05.30 / 9 Rocznica poświęcenia kapliczki św. Rity / MSZA ŚWIĘTA / godź. 17.00/

Kapliczka św. Rity we Włosani staje się coraz słynniejsza i przyciąga grono ludzi z całej gminy, ale i sympatyków z okolicy. Tegoroczna „Majówka u św. Rity” odbyła się już po raz dziewiąty – była to 9. rocznica poświęcenia kapliczki. Nie zabrakło wspólnej modlitwy podczas mszy świętej, rozdawania róż oraz miłej atmosfery podczas spotkania integracyjnego, na które co roku zaprosili przybyłych wiernych inicjatorzy – państwo Antonina i Jerzy Losterowie.Msza święta była celebrowana przez ks. Eugeniusza Wątorskiego (parafia Włosań), o. Marka Donaja (krakowska parafia św. Katarzyny) oraz ks. Jana Mrózka (parafia Janowice). Śpiewom towarzyszył Chór Mogilanum (pod dyrekcją Marka Litwy) oraz Orkiestra Dęta OSP we Włosani (dyrygent: Jacek Włodarczyk). Wsparcie Urzędu Gminy Mogilany oraz włosańskich strażaków było niezwykle pomocne przy przygotowaniu uroczystości, a członkowie Stowarzyszenia Dla Włosani pomogli przy realizacji spotkania integracyjnego.(red. tekstu: Grzegorz Nędza)

Zdjęcia:33

06.01.2015 Kolędowanie i dzielenie się opłatkiem pod kapliczką św. Rity
06.01.2015 Kolędowanie i dzielenie się opłatkiem pod kapliczką św. Rity

To już włosańska tradycja – po raz siódmy w dniu Objawienia Pańskiego (Święto Trzech Króli) mieszkańcy Włosami oraz całej gminy wraz z sympatykami spotkali się przy Kapliczce św. Rity we Włosani. Na zaproszenie A. J. Losterów pozytywnie odpowiada coraz więcej osób, nie tylko uczestnicząc w spotkaniach, ale i pomagając w ich organizacji. Do śpiewu kolęd akompaniował na akordeonie Piotr Piotrowski, Wójt Gminy Mogilany (wsparł jednocześnie przygotowanie gorącego poczęstunku - nieodzowna była także pomoc Piekarni Włosań, na którą zawsze można liczyć). Obecni byli proboszczowie Janowic oraz Włosani, swe zaangażowanie pokazali również członkowie Stowarzyszenia Dla Włosani. Poza śpiewem kolęd momentem szczególnym były życzenia i łamanie się opłatkiem - święta Rita i jej włosańska kapliczka integruje i buduje wspólnotę( red.tekstu- Grzegorz Nędza).

Zdjęcia:18

24.05.2014 spotkanie integracyjne czcicieli św. Rity na posesji Państwa Losterów
24.05.2014 spotkanie integracyjne czcicieli św. Rity na posesji Państwa Losterów

Po mszy świętej, ucałowaniu relikwii św. Rity oraz poświęceniu tradycyjnie rozdawanych róż na posesji państwa Antoniny i Jerzego Losterów odbyło się Spotkanie Integracyjne dla wszystkich zebranych. Współorganizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Dla Włosani oraz Stowarzyszenie Przyjazna Gmina Mogilany. Nie obyło się bez wsparcia lokalnych przedsiębiorców i firm oraz ludzi dobrej woli, m.in. Krakowskiego Banku Spółdzielczego – oddział w Mogilanach, Piekarni Włosań, Urzędu Gminy Mogilany, czy strażaków OSP we Włosani. Stowarzyszenie Dla Włosani pomogło przy druku zaproszeń i folderów. Jego członkowie zajęli się również przygotowaniem posiłków podczas Spotkania Integracyjnego. Członkowie Stowarzyszenia Przyjazna Gmina Mogilany rozdawali specjalne płyty CD z modlitwami i śpiewami do św. Rity oraz pierwszy numer gazety „Razem”. Wszystkie płyty rozeszły się tak szybko, że wielu chętnych ich już nie dostało. W najbliższym czasie płyty zostaną ponownie wytłoczone i u państwa Losterów będzie możliwość ich zakupienia. Do późnych godzin wieczornych trwały jeszcze wspólne rozmowy, nie zabrakło wyśmienitych humorów, śpiewu a nawet tańców przy wtórze muzyki granej przez Piotra Piotrowskiego. Z kilkoma utworami wystąpiła ponadto Krystyna Saugo-Surówka. Rita uczy wytrwałości i „sprawdza” swoich miłośników. Rita jednak, nade wszystko, jednoczy różnych ludzi, różnego pochodzenia i różnego statusu najpierw na modlitwie przy stole Chrystusowym, a następnie podczas wspólnie spędzonych chwil przy grillu czy żurku, których nam tak brakuje w obecnych czasach( red.tekstu- Grzegorz Nędza).

Zdjęcia:14

24.05.2014 / Rita uczy wytrwałości / Majówka św. Rity 2014
24.05.2014 / Rita uczy wytrwałości / Majówka św. Rity 2014

Było duszno, grzmiało, padał deszcz, jednak na godzinę przed rozpoczęciem Mszy świętej pogoda zdawała się poprawiać. Kolejny już raz Majówka św. Rity związana była z trudnymi warunkami, tym bardziej jednak cieszy znacznie poszerzająca się grupa osób zmierzających do Kapliczki św. Rity we Włosani. W tym roku, pomimo niepewnej aury, zgromadziło się około pięćset, sześćset osób. Mszę świętą koncelebrowali: ks. EUGENIUSZ WĄTORSKI (proboszcz parafii Włosań), ks. TADEUSZ TARGOSZ (proboszcz parafii Mogilany), o. MAREK DONAJ (proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie) oraz ks. JAN MRÓZEK (proboszcz parafii Janowice). Podczas Mszy na organach grał Piotr Piotrowski, śpiewom wtórował Chór Mogilanum, a na instrumentach grała Orkiestra Dęta OSP we Włosani(red.tekstu- Grzegorz Nędza).

Zdjęcia:67

2014.01.06/ Kolędowanie przy kapliczce św. Rity
2014.01.06/ Kolędowanie przy kapliczce św. Rity

... To kadzidło, mirrę, złoto niesiem, Jezu, szczerze. Co dajemy Ci z ochotą, od nas przyjm w ofierze!" Jak co roku czciciele św. Rity spotkali się przy włosańskiej kapliczce pamiętając, że kolędy symbolizują oraz podkreślają radosny charakter Świąt Bożego Narodzenia, a przepełnione ciepłem dobrem i miłością, dają człowiekowi to, czego na co dzień mu najbardziej brakuje. Pamiętajmy, że wspólne kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności.Podzielono się opłatkiem, a śpiewy na chwałę Nowonarodzonego przy akompaniamencie akordeonu p. Piotra Piotrowskiego i harmonijki p. Jerzego Lostera słychać było z daleka. Donośne głosy obu Panów oraz solistki Joasi Wal wprowadzały zebranych uczestników w radosne tonacje bożonarodzeniowych kolęd. Pogoda dopisała, a ciepło naszych serc oddało cześć Jezusowi. Dotąd, jeszcze nigdy aż tylu naraz kolęd nie zaśpiewaliśmy pod kapliczką św. Rity. Było pięknie!

Zdjęcia:14

2013.05.25 / SPOTKANIE INTEGRACYJNE czcicieli św. Rity /
2013.05.25 / SPOTKANIE INTEGRACYJNE czcicieli św. Rity /

Oprawa muzyczna: Solistka Krystyna Saugo – Surówka; Kapela Mogilanie.

Zdjęcia:31

2013.05.25 / Rocznica poświęcenia kapliczki św. Rity / MSZA ŚWIĘTA / godź. 17.00/
2013.05.25 / Rocznica poświęcenia kapliczki św. Rity / MSZA ŚWIĘTA / godź. 17.00/

KONCELEBRA: Ks. EUGENIUSZ WĄTORSKI – proboszcz Parafii MB Królowej Polski we Włosani, Ks. TADEUSZ TARGOSZ – proboszcz Parafii w Mogilnach, O. MAREK DONAJ – proboszcz Parafii św. Katarzyny w Krakowie; oprawa muzyczna ♫ Orkiestra Straży Pożarnej we Włosani, Chór Parafialny z Mogilan- MOGILANUM. " Przychodzimy z różą w dłoni. Św. Rito to nasz znak, że pragniemy tu się schronić i polecić wiele spraw. O św. Rito daruj nadzieję tym, których ciężko doświadczył los. O św. Rito! Jakże ty wiele w cudowny sposób usuwasz trosk".

Zdjęcia:45

2013.05.19 / MEDIA MÓWIĄ O NAS
2013.05.19 / MEDIA MÓWIĄ O NAS

W dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego- 19.05.2013 – TVP 1, tuż przed południem odbyła się kolejna emisja Magazynu Moralnie Nieobojętnego. Tym razem próbowano odpowiedzieć na pytanie: od czego zależy skuteczność modlitwy? Sprawdzano także, jak wyglądają przygotowania do rekolekcji na Stadionie Narodowym oraz rozmawiano o uzdrowieniach. O kulcie św. Rity we Włosani opowiadała p. Jadwiga Loster.

Zdjęcia:1

2013.01.06 / KOLĘDOWANIE u św. Rity
2013.01.06 / KOLĘDOWANIE u św. Rity

"...Oto Mu się wół i osioł kłaniają, Trzej Królowie podarunki oddają. Chwała..." Dziś mimo mrozu i padającego śniegu przy kapliczce św. Rity rozbrzmiewały kolędy i pastorałki. Przełamano się opłatkiem,wspólnie i miło spędzając czas. Nie zabrakło też ciepłej strawy i gorącego napoju.

Zdjęcia:17

2012 / Msza św. Ku czci św. Rity
2012 / Msza św. Ku czci św. Rity

"Był samotny z tym swoim zdumieniem pośród istot, które się nie zdumiewały - wystarczająco im istnieć i przemijać. Człowiek przemijał wraz z nimi na fali zdumień. Zdumiewając się, wciąż się wyłaniał z tej fali, która go unosiła, jakby mówiąc wszystkiemu wokoło: " zatrzymaj się!- masz we mnie przystań" " we mnie jest miejsce spotkania z Przedwiecznym Słowem"- " ZATRZYMAJ SIĘ, TO PRZEMIJANIE MA SENS" " MA SENS... MA SENS... MA SENS!" Koncert Joanny Wal pod kapliczką.

Zdjęcia:42

2012 / Kolędowanie przy kapliczce św. Rity
2012 / Kolędowanie przy kapliczce św. Rity

Co roku śpiewamy te same kolędy, a ich melodii i tekstów uczymy się od dziecka. To już część naszej historii i tradycji… „Oj, maluśki, maluśki, maluśki jako rękawicka, alboli tez jakoby, jakoby kawałecek smycka” …

Zdjęcia:6

2011 / Nabożeństwo Majowe pod kapliczką
2011 / Nabożeństwo Majowe pod kapliczką

W żadnym innym miesiącu przyroda swoim pięknem nie oddziałuje tak na wyobraźnię człowieka jak w maju. Niepowtarzalna wielobarwność i mnogość kwiatów, dynamizm wylewającej się z każdego zakątka zieleni. I to wszystko, jakby oprawione bardzo często ciepłem słonecznej pogody. Niestety bywa i tak, że ciemne chmury zasłaniają niebo. Mimo to modlitwy ku czci św. Rity oraz śpiewy ku czci Matki Bożej nie milkną. Najwytrwalsi i wierni czciciele św. Rity we Włosani swoją postawą dali temu świadectwo.

Zdjęcia:1

2010 / Nabożeństwo Majowe pod kapliczką
2010 / Nabożeństwo Majowe pod kapliczką

Poświęcenie róż i rozdanie ich wiernym. Poświęcone płatki różane przynoszą ulgę w cierpieniu i zdrowie w chorobie. Pamiętamy, że wiąże się to z cudem, który wydarzył się zimą tuż przed śmiercią świętej.Odchodząc do Pana, zapragnęła dostać różę. W ogrodzie pod śniegiem odnaleziono kwitnący jej krzak, a zerwane kwiecie przyniesiono umierającej.

Zdjęcia:11

2010 / Msza Święta Ku czci św. Rity w kościele MB Królowej Polski we Włosani
2010 / Msza Święta Ku czci św. Rity w kościele MB Królowej Polski we Włosani

Tradycyjnie, 23 maja br. odbyła się uroczysta Msza Święta. Z roku na rok, zwiększa się ilość osób uczestniczących w tym wydarzeniu. W tym roku, ze względu na niepewne warunki pogodowe, główne uroczystości odbyły sie w kościele parafialnym we Włosani z udziałem Wójta Gminy Mogilany Małgorzaty Mardyła (jednej z inicjatorów uroczystości), Przewodniczącego Rady Gminy Marka Sikory oraz wielu przedstawicieli lokalnego samorządu.

Zdjęcia:44

2010 / Noworoczne Kolędowanie przy kapliczce św. Rity
2010 / Noworoczne Kolędowanie przy kapliczce św. Rity

Tradycyjnie w 2010 roku czciciele św. Rity zgromadzili się przy kapliczce jej pamięci w okolicy Święta Objawienia Pańskiego [Trzech Króli]. Pomimo mrozu i śniegu wszyscy chętnie śpiewali kolędy i pastorałki, łamali się opłatkiem oraz wspólnie rozmawiali.

Zdjęcia:16

2009 / Nabożeństwo Majowe ku czci Św. Rity
2009 / Nabożeństwo Majowe ku czci Św. Rity

Święta Rito Nasza! Obiecujemy ci pomagać, w miarę naszych możliwości, w rozpowszechnianiu kultu na twą cześć oraz uczestniczyć jak najczęściej w uroczystościach odbywających się ku twojej czci, aby zasłużyć na pomoc niebieską i na twoją opiekę. Droga święta Rito, prosimy przekaż Bogu wszystkie nasze szczere postanowienia i podziękuj Mu w naszym imieniu za doznane łaski. Prosimy cię, nie opuszczaj nas nigdy, miej nas pod swoją świętą opieką, abyśmy po doznaniu jej na tej ziemi mogli w przyszłości złączyć się z tobą w niebie, aby lepiej jeszcze wyrazić ci naszą wdzięczność.

Zdjęcia:10

2008/ Nabożeństwo majowe ku czci św. Rity
2008/ Nabożeństwo majowe ku czci św. Rity

Istotą kultu, w którym trwamy jest wiara modlących się ludzi i ich miłość do św. Rity. Ona żyje wśród nas. Bywa, że przynosimy do kościoła świecę gromniczną i wracamy z nią do domu. Podobnie czynimy z różą. Ona symbolizuje miłość i piękno, a pobłogosławiona i zabrana do domu uświęca go.

Zdjęcia:26

2007 / Pielgrzymka do Cascia/ 29.09 - 07.10.2007
2007 / Pielgrzymka do Cascia/ 29.09 - 07.10.2007

Niezapomniane przeżycia duchowe i religijne, dni pełne skupienia, modlitwy, wzruszeń niemal do łez, ale i radości, towarzyszyły uczestnikom pielgrzymki do Włoch, której inicjatorami byli: Wójt Gminy Mogilany p. Małgorzata Mardyła, proboszcz parafii Włosań ks. Eugeniusz Wątorski, oraz fundatorzy kapliczki Św. Rity we Włosani.

Zdjęcia:57

2007 / Majowe spotkanie integracyjne
2007 / Majowe spotkanie integracyjne

Spotkanie integracyjne po Mszy dla wszystkich uczestników tej Uroczystości na posesji Rodziny Losterów

Zdjęcia:67

2007 / Nabożeństwo Majowe ku czci św. Rity
2007 / Nabożeństwo Majowe ku czci św. Rity

Dziękujemy Ci, Panie, za dobra, którymi raczysz nas obdarzać za sprawą naszych świętych braci żyjących z Tobą w chwale raju. Panie, mając ufność w Twoje miłosierdzie, prosimy Cię przez wstawiennictwo świętej Rity o łaskę naśladowania jej, szczególnie w miłości do Ciebie i do bliźnich, zgody na Twoją wolę oraz pobożnego rozpamiętywania męki Chrystusa, Twojego Syna. W poważnej potrzebie, która ściska nam serca, w ogromnym bólu, jaki nas czasem dręczy, błagamy Cię przez zasługi Chrystusa i przez wstawiennictwo tej drogiej świętej, byś nam dopomógł, pocieszył nas i wysłuchał. Obejmując krzyż, obiecujmy, że zawsze będziemy Ci wdzięczni za to, czego Ty, Nieskończenie Dobry, udzielisz nam dla zbawienia naszego i tych, których Ci powierzamy. O chwalebna święta Rito, każdego dnia pokazujesz dobrotliwie, że to, co dla ludzi jest niemożliwe, u Boga jest możliwe. Siłą twego wstawiennictwa wybłagaj nam łaski, o które pokornie cię prosimy. Najdroższa święta Rito, módl się za nami i bądź błogosławiona na wieki.

Zdjęcia:21

2006 / Spotkanie integracyjne czcicieli św. Rity we Włosani
2006 / Spotkanie integracyjne czcicieli św. Rity we Włosani

Czcicieli św. Rity gościli Państwo Losterowie.

Zdjęcia:40

2006 / Nabożeństwo Majowe kuczci św. Rity
2006 / Nabożeństwo Majowe kuczci św. Rity

Święta Rito, ku twojej czci została ta kapliczka poświęcona. Dlatego przyszliśmy tutaj, aby ciebie odwiedzić, pozdrowić, uczcić i o pomoc prosić. Przy tej kapliczce składamy dziś wszystkie nasze potrzeby, by one we wszystkich Mszach świętych zostały ofiarowane Trójcy Przenajświętszej i razem z Ciałem i Krwią Pana naszego Jezusa Chrystusa zaniesione na Ołtarz Niebieski. Polecamy się także w każdej Eucharystii, która przy tej kapliczce będzie sprawowana i pragniemy uczestniczyć w jej owocach tak w życiu, jak i w godzinie śmierci.

Zdjęcia:57

 

Ta strona korzysta z plików cookies. Zapraszamy do zapoznania się z naszą Polityką prywatności.

Polityka prywatności

Pliki cookie są niewielkimi plikami tekstowymi, które są wykorzystywane przez strony internetowe i zapisywane w pamięci Państwa urządzenia (np. komputera lub telefonu). Pliki te informują nas np. o tym, czy wcześniej odwiedzali Państwo naszą stronę internetową.

Standardowo pliki Cookie są wykorzystywane aby:

  • usprawnić działanie stron internetowych i dostarczyć bardziej spersonalizowaną treść,
  • uprościć działanie stron internetowych,
  • monitorować ruch na stronach internetowych, aby lepiej zoptymalizować stronę.
Wykorzystywane przez nas pliki cookie są bezpieczne i nie powodują żadnych zmian w oprogramowaniu na Państwa urządzeniach.

Podczas przeglądania naszych stron internetowych mogą Państwo zablokować lub usunąć pliki cookies wykorzystując do tego ustawienia Państwa przeglądarki. W zależności od tego z jakiego urządzenia Państwo korzystają, metody konfiguracji plików cookie mogą się różnić i z reguły będą opisane w menu pomocy (lub instrukcji do obsługi urządzenia).

Informacje na temat zmian w plikach cookie w najpopularniejszych przeglądarkach znajdą Państwo poniżej:

Naciśnij aby zamknąć